2020 Spring Show

2020 Spring Show

The show must go on! – Despite the Coronavirus restrictions the BGA continued with their Spring Flower show with a bit of fun and ingenuity with members submitting photographs of their entries by e-mail. These were judged by a small team of willing Judges:

  • Flower Class entries (Judged by Ivan Waters),
  • Flower Arranging (Judged by Diana Barber),
  • Homecraft entries (Judged by Colin Barber)
  • ‘Spring is Sprung’ photographs, (judged by Ivan Waters)

There were many entries covering 38 of the 55 classes making the task of selecting the winners all the more challenging, especially when judging the “home craft” entries – “virtual tasting” was interesting, but Colin rose to the challenge!!

Our thanks go again to Colin for organising this entertaining event, and we hope those that entered had fun entering and everyone enjoys seeing the results, which are listed below, followed by the photographs of the winning entries.

Congratulations to all the winners.

Trophies and Special Prizes

  • Best exhibit of Daffodils – Chairman’s Challenge Shield – Class 18 Colin Barber
  • Best single Daffodil bloom – Daffodil Society Bronze Medal – Class 27 Colin Barber
  • Runner-up single Daffodil bloom – Daffodil Society Diploma – Class 26 Judy Liddall
  • Class 18 – Daffodil Society Diploma – Colin Barber
  • Classes 31 – 42 – Silver Jubilee Trophy – Class 31 Carole Marks
  • Classes 43 – 46 – Vicki Beynon Trophy – Class 45 Jill Buckland
  • Classes 47 – 54 – The Elizabeth Tilt Trophy – Class 52 Jennifer Johnston

Class Results

Daffodils Classes

  • Class 1 – 3 Div. 1 – First, Kelvin Paterson
  • Class 2 – 3 Div.1 -No entries.
  • Class 2 – 3 Div.2 – First, Glenys McDonald and Second, Kelvin Paterson
  • Class 3 – 3 Div.3 – No entries.
  • Class 4 – 3 Div.4 – No entries.
  • Class 5 – 3 Other Divs. – First, Kelvin Paterson
  • Class 6 – 3 Div.1 YY – First, Colin Barber and Second, Judy Liddall
  • Class 7 – 3 Div.1 YW – No entries.
  • Class 8 – 3 Div.1 WW – First, Judy Liddall
  • Class 9 – 3 Div.2 Y+ – First, Judy Liddall and Second, Colin Barber
  • Class 10 – 3 Div.2 W+ – First, Colin Barber and Second, Judy Liddall
  • Class 11 – 3 Div.3 without R – First, Judy Liddall and Second, Colin Barber
  • Class 12 – 3 Div.3 with R – First, Judy Liddall and Second, Colin Barber
  • Class 13 – 3 Div.4 – First, Colin Barber and Second, Judy Liddall
  • Class 14 – 3 Multi Other – First, Colin Barber, Second, Judy Liddall and Third, Barry Nicholls
  • Class 15 – 3 Single Other – First, Anne Hinds, Second, Colin Barber and Third, Judy Liddall
  • Class 16 – 3 Miniature – First, Judy Liddall
  • Class 17 – 2 Vases 3 Any Div. – First, Colin Barber and Second, Judy Liddall
  • Class 18 – 6 Specimen – First, Colin Barber and Second, Judy Liddall
  • Class 19 – 1 Div.1 YY – First, Judy Liddall, Second, Colin Barber and Third, Andrew Dunn
  • Class 20 – 1 Div.1 WY – First, Brian Kelly, Second, Anne Hinds and Third, Judy Liddall
  • Class 21 – 1 Div.1 WW – First, Colin Barber and Second, Judy Liddall
  • Class 22 – 1 Div.2 YY – First, Colin Barber, Second, Judy Liddall and Third, Anne Hinds
  • Class 23 – 1 Div.2 Y+ – First, Colin Barber and Second, Judy Liddall, and Third Kelvin Paterson
  • Class 24 – 1 Div.2 W+ – First, Judy Liddall, Second, Colin Barber and Third, Anne Hinds
  • Class 25 – 1 Div.3 without R – First, Colin barber and Second, Judy Liddall
  • Class 26 – 1 Div.3 with R – First, Judy Liddall and Second, Colin Barber
  • Class 27 – 1 Div.4 – First, Colin Barber, Second, Judy Liddall and Third, Glenys McDonald
  • Class 28 – 1 Multi Other – First, Judy Liddall
  • Class 29 – 1 Single Other – First, Judy Liddall, Second, Colin Barber and Third, Anne Hinds
  • Class 30 – BGA Bulb – First, Bill Liddall

Other Flower Classes

  • Class 31 – 3 Tulips – First, Carole Marks, Second, Ros Packer and Third, Anne Hinds
  • Class 32 – 3 Polyanthus – No entries.
  • Class 33 – 5 Primroses – First, Judy Liddall, Second, Anne Hinds and Third, Alison Lush
  • Class 34 – Camellia bloom – First, Victoria Meredith, Second, Brian Kelly and Third, Alison Lush
  • Class 35 – 3 Helleborus – First, Judy Liddall
  • Class 36 – 1 Pot plant – First, Barry Nicholls
  • Classes 37 to 39 – No entries.
  • Class 40 – 3 Grape Hyacinths – First, Alison Lush
  • Class 41 – Any other bulb – First, Anne Hinds
  • Class 42 – Any other – First, Brian Kelly

Flower Arranging Classes

  • Classes 43 and 44 – No entries.
  • Class 45 – “A Fiver” – First, Jill Buckland
  • Class 46 – Teapot arrangement – First, Anne Hinds

Homecraft Classes

  • Class 47 – Marmalade – First, Alison Lush and Second, Bill Liddall
  • Classes 48 and 49 – No entries.
  • Class 50 – Lemon Drizzle Cake – First, Carole Marks
  • Class 51 – No entries.
  • Class 52 – 5 Cheese Scones – First, Jennifer Johnston
  • Classes 53 and 54 – No entries.
  • Class 55 – “Spring is Sprung” – First, Glenys McDonald, Second, Judy Liddall and Third, Julie Watkins