2020 Summer Flower Show

The show must go on! – Despite the Coronavirus restrictions and following the success of the virtual Spring Show the BGA repeated the same approach for the Summer Flower show with a bit of fun and ingenuity with members submitting photographs of their entries by e-mail. These were judged by a small team of willing Judges.

There were many entries covering 49 of the 56 classes plus one junior class entry making the task of selecting the winners all the more challenging, especially when judging the “home craft” entries – “virtual tasting” was interesting, but again the judges rose to the challenge!!

Our thanks go again to Colin for organising this entertaining event, and we hope those that entered had fun entering and everyone enjoys seeing the results, which are listed below, followed by the photographs of the winning entries.

Trophies and Special Prizes

The Rose Challenge Trophy – 5 Large-flowered (HT) rose blooms, Class 1 : GLENYS McDONALD

William H. Beale Trophy – 1 Large-flowered (HT) rose bloom, Class 3 : GLENYS McDONALD

George Larkin Challenge Bowl – 3 Cluster-flowered (Floribunda) rose stems, Class 4 : GLENYS McDONALD

Royal National Rose Society Bronze Medal – Best large-flowered (HT) rose bloom, Classes 1-3 : NOT AWARDED

Dorothy Dixon Cup – Herbaceous perennials mixed, Class 10 : JUDY LIDDALL

Sweet Peas – Challenge Cup –Best exhibit of sweet peas, Classes 15, 16 or 17: JUDY LIDDALL

National Sweet Pea Society Bronze Medal – Best vase of sweet peas, Classes 15, 16 or 17: NOT AWARDED

The Stanley Farren Trophy – Vase of garden flowers, Class 29 : NOT AWARDED

Jean Nightingale Trophy –  Best Homecraft exhibit, Classes 45-51 : CAROLE MARKS

Doris Nash Centenary Trophy – Best flower arranging exhibit, Classes 53-56 : ANNE HINDS

W.H. Kent Memorial Junior Trophy – Best junior artistic exhibit, Classes 57, 58, 59, 62 or 64 : JESSICA BERKE

£5 Gift Token : NOT AWARDED

Class Results

Flowers

Class 1 – 5 Large Flowered Rose Blooms (HT) – 1st, Glenys McDonald; 2nd, Colin Barber.

Class 2 – 3 Large Flowered Rose Blooms (HT) – 1st, Amanda Gray; 2nd, Colin Barber.

Class 3 – 1 Large Flowered Rose Blooms (HT) – 1st, Glenys McDonald; 2nd, Anne Hinds; 3rd, Amanda Gray.

Class 4 – 3 Cluster Flowered Rose Blooms – 1st, Glenys McDonald; 2nd, Amanda Gray; 3rd, Anne Hinds.

Class 5 – An Exhibit of 3 stages of growth – 1st, Glenys McDonald; 2nd, Amanda Gray; 3rd, Anne Hinds.

Class 6 – 3 Stems Miniature Roses – 1st, Colin Barber; 2nd, Amanda Gray.

Class 7 – 3 Sprays Rambler/Climbing Roses- 1st, Glenys McDonald; 2nd, Anne Hinds; 3rd, Colin Barber.

Class 8 – 3 Stems of Roses – 1st, Anne Hinds; 2nd, Judy Liddall; 3rd, Glenys McDonald.

Class 9 – 5 Stems – 1st, Amanda Gray; 2nd, Barry Nicholls.

Class 10 – Herbaceous Perennials Mixed – 1st, Judy Liddall; 2nd, Amanda Gray; 3rd,  Glenys McDonald.

Class 11 – Annuals – No Entries

Class 12 – 5 Stems Alstromerias – 1st, Alison Claridge; 2nd, Sara Smith.

Class 13 – Vase of Sprays of Flowering or Berried Shrubs – Barry Nicholls; 2nd, Amanda Gray.

Class 14 – Heaven Scent Sweet Peas – 1st, Barry Nicholls; 2nd, Judy Liddall; 3rd, Colin Barber.

Class 15 – Sweet Peas, 10 Stems, One Variety – 1st, Judy Liddall; 2nd, Colin Barber.

Class 16 – Sweet Peas, 10 Stems, Mixed – 1st, Colin Barber; 2nd, Judy Liddall.

Class 17 – Sweet Peas, 3 Vases of 5 Stems of each variety – 1st, Colin Barber.

Class 18 – Mixes Vase of Sweet Peas – 1st, Glenys McDonald; 2nd, Alison Claridge; 3rd, Barry Nicholls.

Class 19 – Pansies or Violas, 5 Blooms with Stems – 1st, Barbara Ide; 2nd, John Perry.

Class 20 – Pansies or Violas 5 Blooms Floating in  Water – 1st, Steve Buckley; 2nd, Barbara Ide.

Class 21 – 1 Pot Plant – 1st, Carole Marks; 2nd, Sarah Smith.

Class 22 – 1 Pot Cacti or Succulent – 1st, Carole Marks; 2nd, Barry Nicholls; 3rd, Anne Hinds.

Class 23 – Pot Grown Geranium or Pelargonium – 1st, John Perry; 2nd, Barry Nicholls.

Class 24 – Vase of Wild Flowers or Grasses – 1st, Amanda Gray; 2nd, Barbara Ide; 3rd, Anne Hinds.

Class 25 – Lily either One Stem or Pot Grown – 1st, Amanda Gray; 2nd,, Judy Liddall.

Class 26 – 10 Sprigs of Lavender – 1st, Amanda Gray; 2nd, Judy Liddall.

Class 27 – 1 Delphinium – 1st, Judy Liddall.

Class 28 – 3 Stems Pinks / Border Carnations – No Entries

Class 29 – Vase of Garden Flowers – No Entries

Class 30 – Vase of Alpines, Rockery or Marginal Flowers – No Entries

Class 31 – Any other Exhibit – 1st, John Perry.

Fruit and Vegetable Classes

Class 32 – 10 Bunches of Currents – 1st, Margaret D’Cruz.

Class 33 – 10 Gooseberries – 1st, Barry Nicholls; 2nd, Margaret D’Cruz.

Class 34 – 10 Strawberries – 1st, Sarah Smith.

Class 35 – 10 Other Soft Fruit – 1st, Amanda Gray; 2nd, Steve Buckley; 3rd, Anne Hinds.

Class 36 – Rhubarb – 1st, Sarah Smith; 2nd, Steve Buckley; 3rd, Judy Liddall, and Commended Alison Claridge.

Class 37 – Lettuce – 1st, Steve Buckley.

Class 38 – Exhibit of Vegetables – No Entries

Class 39 – 1 Cabbage – No Entries

Class 40 – 9 Pea Pods – 1st, Steve Buckley; 2nd, Alison Claridge.

Class 41 5 Broad Bean Pods – 1st, Steve Buckley.

Class 42 – 5 Stems of Herbs – 1st, Judy Liddal; 2nd, Anne Hinds.

Class 43 –  5 New Potatoes –  1st, Steve Buckley.

Class 44 – Any Other Vegetable –  1st, Steve Buckley; 2nd, Anne Hinds; 3rd, Oliver Meredith.

HomeCraft Classes

Class 45 – Lemon Curd – 1st, Sarah Smith .

Class 46 – 5  Chocolate Brownies – 1st, Emilia Bagge; 2nd, Sarah Smith; 3rd, Barbara Ide.

Class 47 – Victoria Sandwich – 1st, Hilary Skinner; 2nd, Barbara Ide; 3rd, Emilia Bagge.

Class 48 – A Boiled Fruit Cake – 1st, Carole Marks

Class 49 – A Loaf of Bread – 1st, Bill Liddall; 2nd, Emilia Bagge.

Class 50 – 5 Sausage Rolls – 1st, Sarah Smith.

Class 51 – 5 Sweet Biscuits – Emilia Bagge; 2nd, Carole Marks; 3rd, Jill Buckland.

Class 52 – Colour Photograph – 1st, Barry Nicholls; 2nd, Amanda Gray; 3rd, Judy Liddall.

Flower Arranging Classes

Class 53 – “Summertime” Flower Arrangement – 1st, Margaret D’Cruz.

Class 54 – “It’s a Bargain” Flower Arrangement – No Entries

Class 55 – “Saucy” Flower Arrangement – 1st; Jill Buckland; 2nd, Margaret D’Cruz.

Class 56 – “Rose Beauty” Table Arrangement – 1st, Anne Hinds.

Junior Classes

Class 59 – “Muggins” Weeds in a Mug – 1st, Jessica Berke.

 

%d bloggers like this: