Spring Show 2017

Spring Show 2017

SPRING SHOW AND RESULTS SATURDAY 8TH APRIL, 2017

The Bidborough Gardening Association Spring Show was held on the 8th April in the Village Hall. It was a glorious Spring day and it was a wonderful show. The hall was a riot of colour and the judges were delighted with the number and quality of the exhibits across the board. The members turned up in force with their entries and the hall was full of visitors during the afternoon. The President, John Perry, said it was the best show he had ever seen. Every season can be difficult and this year is no exception. All the early daffodils bloomed late and all the late varieties came early so that they all bloomed at the same time! In spite of that there were 420 entries in the Show, encompassing daffodils, tulips, spring flowering shrubs, homecraft, flower-arranging and children’s classes. The trophy winners were John Johnson with the Chairman’s Challenge Shield for the best exhibit of daffodils, Judy Liddall with the Bronze medal for the best single daffodil bloom, Gillian Ham with the Royal Silver Jubilee Trophy for her single camellia bloom, Diana Barber with the Vicki Beynon Memorial Trophy for the best flower arranging exhibit, Sarah Smith with the Elizabeth Tilt Trophy for the best homecraft exhibit, Lucy Oatley (aged 8)with the Gardeners Royal Benevolent Society Junior Award for the best junior horticultural exhibit and Rebecca Lash (aged 12) won the £5 gift token for the highest total points by a junior exhibitor.

The full results are shown below:

Trophies and Special Prizes

Chairman’s Challenge Shield, best exhibit of daffodils – John Johnson; Daffodil Society Bronze Medal, best single daffodil bloom – Judy Liddall; Daffodil Society Diploma, runner-up best single daffodil bloom – Judy Liddall; Daffodil Society Diploma, six specimen daffodil blooms – John Johnson; Royal Silver Jubilee Trophy, best other flower exhibit – Gillian Ham; Gardeners Royal Benevolent Society Diploma, best flower exhibit – John Johnson; Mrs. Vicki Beynon Memorial Trophy, best flower arranging exhibit – Diana Barber; Gardeners Royal Benevolent Society Certificate, best flower arranging exhibit – Diana Barber; The Elizabeth Tilt Trophy, best homecraft exhibit –Sarah Smith; Gardeners Royal Benevolent Society Junior Award, best junior horticultural exhibit – Lucy Oatley; £5 Gift Token, highest total points by junior exhibitor – Rebecca Lash.

Daffodil Classes

3 trumpet daffodil blooms from division 1 – 1 Sarah Smith; 3 large-cupped daffodil blooms from division 2 – 1 Tony Fitzpatrick, 2 Sarah Foster, 3 Alan Corke; 3 short-cupped daffodil blooms from division 3 – 1 Alan Corke; 3 double daffodil blooms from division 4 – 1 Sarah Smith, 2 Barry Nicholls, 3 Anthony May; 3 daffodil blooms or stems from any division other than divisions 1-4 – 1 Kelvin Paterson, 2 Elizabeth Lash, 3 Lillian Taylor, Highly commended Glenys McDonald; 3 trumpet daffodil blooms from division 1 Yellow-Yellow – 1 Colin Barber, 2 John Johnson; 3 trumpet daffodil blooms from division 1 Bi-colour White-Yellow or reverse Bi-colour Yellow-White – 1 Colin Barber, 2 Judy Liddall, 3 John Johnson; 3 trumpet daffodil blooms from division 1 White-White – 1 Colin Barber, 2 Judy Liddall, 3 John Johnson; 3 large-cupped daffodil blooms from division 2 Yellow perianth with White or any colour in cup: 1 Colin Barber, 2 John Perry, 3 Judy Liddall; 3 large-cupped daffodil blooms from division 2 White perianth with White or any colour in cup – 1 Colin Barber, 2 Alan Ford, 3 John Johnson, Highly commended Brian Kelly; 3 short-cupped daffodil blooms from division 3 without Red or Orange in cup – 1 Judy Liddall, 2 John Johnson, 3 Barry Nicholls; 3 short-cupped daffodil blooms from division 3 with Red or Orange in cup – 1 Judy Liddall, 2 Colin Barber, 3 John Johnson; 3 double daffodil blooms from division 4 – 1 John Johnson, 2 Anthony May, 3 Colin Barber; 3 daffodil blooms from divisions 5, 7 or 8 – 1 John Johnson, 2 Alan Ford, 3 Elizabeth Hills; 3 daffodil blooms from divisions 6, 9, 10 or 11 – 1 Colin Barber, 2 Judy Liddall, 3 Elizabeth Lash; 3 miniature daffodil blooms – 1 John Johnson, 2 Kelvin Paterson, 3 Colin Barber; 2 vases of daffodil blooms 3 of one variety and 3 of a different variety to each vase – 1 John Johnson, 2 Judy Liddall, 3 Colin Barber; 6 distinct daffodil blooms from any division in six individual specimen vases – 1 John Johnson, 2 Colin Barber, 3 Judy Liddall; 1 daffodil bloom from division 1 Yellow-Yellow – 1 Colin Barber, 2 John Johnson, 3 Sarah Smith; 1 trumpet daffodil bloom from division 1 Bi-colour White-Yellow or reverse Bi-colour Yellow-White – 1 John Johnson, 2 Colin Barber; 1 trumpet daffodil bloom from division 1 White-White – 1 Colin Barber, 2 Judy Liddall, 3 Victoria Meredith; 1 large-cupped daffodil bloom from division 2 Yellow-Yellow – 1 John Johnson, 2 Colin Barber, 3 Alan Ford; 1 large-cupped daffodil bloom from division 2 Yellow perianth with White or any colour in cup – 1 John Johnson, 2 Judy Liddall, 3 Colin Barber; 1 large-cupped daffodil bloom from division 2 White perianth with White or any colour in cup – 1 Judy Liddall, 2 Alan Ford, 3 Anne Hinds; 1 short-cupped daffodil bloom from division 3 without Red or Orange in cup – 1 John Johnson, 2 Barry Nicholls, 3 Judy Liddall; 1 short-cupped daffodil bloom from division 3 with Red or Orange in cup – 1 Victoria Meredith, 2 Sue Martin, 3 John Johnson; 1 double daffodil bloom from division 4 – 1 John Johnson, 2 Barry Nicholls, 3 Colin Barber; 1 daffodil bloom from divisions 5, 7 or 8 – 1 Colin Barber, 2 John Johnson, 3 Alan Ford, Highly commended Judy Liddall; 1 daffodil bloom from divisions 6, 9, 10 or 11 – 1 Jo Pierce, 2 John Johnson, 3 Anne Hinds; 1 daffodil bloom from bulb provided free in the autumn by the Bidborough Gardening Association Variety Division 2 Yellow Red ‘Mount Hood’ – 1 John Johnson, 2 Nina Chick, 3 Jo Pierce.

Other Flower Classes

3 Tulips – 1 Deenah Wheeler, 2 Barry Nicholls, 3 Val Fitzpatrick; 5 stems Polyanthus multi-headed – 1 Diana Barber, 2 John Johnson, 3 Sarah Smith; 5 stems Primrose – 1 Elizabeth Lash, 2 Victoria Meredith, 3 Sarah Foster; 1 Camellia bloom – 1 Gillian Ham, 2 Pete Eames, 3 Victoria Meredith; 3 individual Helleborus flowers floating on water – 1 John Johnson, 2 Lillian Taylor, 3 Val Fitzpatrick; 1 Pot Plant – 1 Sarah Smith, 2 Elizabeth Lash, 3 John Johnson; 3 sprays of Flowering Shrubs or Trees – 1 Deenah Wheeler, 2 Glenys McDonald, 3 Diana Barber; 3 stems of Heather – 1 John Johnson, 2 Sarah Smith, 3 Anne Hinds; 1 vase of Garden Flowers –  1 John Johnson, 2 Kelvin Paterson; 3 stems Grape Hyacinths – 1 John Johnson, 2 Alison Lush, 3 Elizabeth Hills; 3 stems any other Bulbs or Corms – 1 Brenda Watts, 2 Glenys McDonald, 3 John Johnson; Any other exhibit not covered by any of the classes above – 1 John Johnson. 2 Lillian Taylor.

Flower Arranging Classes

A jug of spring flowers and foliage – 1 Diana Barber; ‘SPRING FEVER’ A flower arrangement – 1 Diana Barber, 2 Pete Eames, 3 Sarah Foster, Highly commended Anne Hinds; ‘EASTER TIME’ A flower arrangement – 1 Sheila North, 2 Diana Barber; An arrangement in a watering can – 1 Diana Barber, 2 Jane Nicklin.

Homecraft Classes

A jar of marmalade – 1 Alison Lush, 2 Jennie Goossens, 3 Pete Eames; A jar of lemon curd – 1 Deenah Wheeler, 2 Elizabeth Hills, 3 Diana Barber; A jar of chutney – 1 Diana Barber, 2 Declan Martin, 3 Alan Corke; Lemon drizzle cake – 1 Jennifer Johnstone, 2 Deenah Wheeler, 3 Val Hawksfield; A carrot cake – 1 Sarah Smith, 2 Valerie Hawksfield, 3 Alison Lush; 5 fruit scones – 1 Deenah Wheeler, 2 Jennifer Johnstone, 3 Val Hawksfield; 3 Meringues on a plate any filling – 1 Diana Barber, 2 Val Hawksfield, 3 Victoria Meredith; Three individual savoury tartlets: 1 Diana Barber, 2 Kiran Masrani, 3 Anne Hinds; A colour photograph ‘Spring’: 1 Diana Barber, 2 Sarah Foster, 3 Elizabeth Lash.

Junior Exhibitors Classes

A daffodil bloom (16 and under) – 1 Rebeca Lash, 2 Annabelle Harvey,3 Florence Meredith, Highly commended Nasreen Gregory-Martinez and Connie Wheeler; A Spring Posy (11 and under) – 1 Lucy Oatley, 2 Emily Martin, Sarah McFarlin, Highly commended Emily McFarlin; Colour the picture provided (11 and under) – 1 Emily Martin, 2 Emily McFarlin 3 Sarah McFarlin, Highly commended Lucy Oatley and Anna Pierson; Colour the picture provided (Bidborough Primary Scholl reception class) – 1 Matilda Kosloushi-Saw, 2 Layla Etherton, 3 Isabelle Howes, Highly commended Florence Reid, Layla Etherton and Jessica Swain; 3 Chocolate chip cookies (16 and under) – 1 Florence Meredith, 2 Emily McFarlin, 3 Anna Pierson, Highly commended Connie Wheeler, Annabelle Harvey and Jenny Pierson; ‘Spring’ – a collage using natural resources (16 and under) – 1 Rebecca Lash, 2 Sarah McFarlin, 3 Alistair Bicknell; Design a computer generated Wordle about nature (16 and under) – 1 Nasreen Gregory-Martinez, 2 Rebecca Lash, 3 Henry Mayne; A colour photograph of a “Selfie” (16 and under) – 1 Rebecca Lash, 2 Imogen Meredith, 3 Anna Pierson, Highly commended Jenny Pierson; A Decorated Egg (16 and under) – 1 Nasreen Gregory-Martinez, 2 Anna Pierson, 3 Rebecca Lash, Highly commended Jenny Pierson; Design a computer generated A5 poster for our Summer Show – 1 Rebecca Lash; Bidborough Nursery Class – 1 Rory, 2 Lyla, 3 Sophie, Highly commended Stanley and Leon; Bidborough Brownies Class – 1 Amy Funnell, 2 Skye, 3 Lily, Highly commended Emily O’Connor and Isla Smith; Bidborough Rainbow Class – 1 Florrie, 2 Annabelle, 3 Mary Rorke, Highly commended Holly and Ella.