Autumn Show 2016

Autumn Show 2016

  • BIDBOROUGH GARDENING ASSOCIATION
    AUTUMN SHOW SATURDAY 3rd SEPTEMBER, 2016
    Trophies and special prizes
    The Thurston Trophy, best exhibit of dahlias – Colin Barber; Royal National Rose Society Bronze Medal, best Rose
    bloom – Colin Barber; Elizabeth Kerrison Challenge Cup, best exhibit of Michaelmas daisies – Alan Corke; W.H. Kent
    Memorial Trophy, best exhibit of tomatoes – Jo Pierce; Apperly Challenge Cup, best exhibit of vegetables – Colin Barber;
    Reader Tankard, best exhibit, two marrows as a pair – Colin Barber; R.J. Bassett Memorial Cup, best collection of four
    kinds of vegetables – Colin Barber; Gardeners Royal Benevolent Society Diploma, best exhibit of fruit or vegetables –
    Colin Barber; Royal Horticultural Society Banksian Medal, winner most points in summer and autumn shows – Colin
    Barber; Mary Kent Cup, best Homecraft exhibit – Sarah Smith; Floral Bowl, best decorative exhibit – Jill Buckland;
    Gardeners Royal Benevolent Society Certificate, best decorative exhibit – Diana Barber; Michael Ryder Cup, Junior
    flower arrangement – Emilia Bagge; Gardeners Royal Benevolent Society Junior Award, best junior horticultural exhibit –
    Anna Pierson; £5 Gift Token, Highest total points by junior exhibitor – Anna Pierson.
    Dahlia classes
    One giant or large specimen bloom, Decorative or Cactus – 1 Colin Barber, 2 Brian Kelly; Three medium Decorative
    blooms – 1 Alan Ford, 2 Judy Liddall, 3 Colin Barber; Three small Decorative blooms – 1 Colin Barber, 2 Judy Liddall, 3
    Alan Ford; Three medium Cactus blooms – 1 Judy Liddall, 2 Colin Barber, 3 John Perry; Three small Cactus blooms – 1
    Alan Ford, 2 Colin Barber, John Perry; Five Ball: 1 Colin Barber; Five Pompons – 1 Judy Liddall, 2 Colin Barber, 3
    Maureen Hickling; Three blooms any other Dahlia not covered in the classifications above – 1 Colin Barber, 2 Judy
    Liddall, 3 John Johnson.
    Rose classes
    One Large Flowered Rose bloom – 1 Colin Barber, 2 Victoria Meredith, 3 Sarah Smith; Three Large Flowered Rose
    blooms – 1 Colin Barber; Three Cluster Flowered Rose stems – 1 Colin Barber; Three stems of Miniature Roses – No
    entries; Three sprays of Rambler or Climbing Roses – 2 Colin Barber; Three stems of Roses, shrub, old-fashioned or any
    other rose not included above – 1 Ann Tyler, 2 John Johnson, 3 Judy Liddall.
    Other flower classes
    Three blooms or stems of Chrysanthemums – No entries; One Hydrangea head – 1 Sylvia Rickwood, 2 Ann Tyler, 3 Eric
    Maude; Vase of sprays of flowering and/or berrying shrubs and/or trees (excluding fuchsias) – 1 John Johnson, 2 Diana
    Barber; Annuals, planted and flowered in the open – 1 Hilary Naylor, 2 Val Fitzpatrick, 3 Ann Tyler; Five stems
    herbaceous perennials, one kind, in single or mixed colours, excluding herbaceous perennials with their own class – 1
    Diana Barber, 2 Maureen Hickling, 3 Alan Corke; Herbaceous perennials, mixed kinds – 1 John Johnson, 2 Diana Barber,
    3 Val Fitzpatrick; Pot plant grown primarily for foliage or berries – 1 John Johnson, 2 John Perry; Three stems gladioli – 1
    John Johnson; One pot begonia(s) – 1 John Johnson, 2 Maureen Hickling; Five stems Michaelmas daisies – 1 Alan Corke,
    2 Diana Barber, 3 John Johnson; One fuchsia plant, bush, shrub or ball, single or double – No entries; One fuchsia plant,
    trailing, single or double – 2 John Perry; Six specimen fuchsia blooms, not less than three varieties – 1 Diana Barber, 2
    Judy Liddall, 3 John Johnson; One miniature standard or standard fuchsia – No entries; Any other exhibit not covered by
    any of the classes above – 1 John Johnson, 2 Sarah Smith, 3 Maureen Hickling.
    Fruit and vegetable classes
    A collection of four vegetables in a box – 1 Colin Barber; Five dessert apples – 1 Anthony May, 2 Christine Carwardine, 3
    Peter Pierson; Five cooking apples – 1 Peter Pierson, 2 Hilary Naylor, 3 John Johnson; Twelve Blueberries – 1 Colin
    Barber, 2 Judy Liddall; Any other fruit – 1 Colin Barber, 2 Christine Carwardine, 3 Bill Liddall; Five tomatoes, one
    variety, standard fruited cultivar – 1 Jo Pierce, 2 Peter Pierson, 3 John Perry; Five tomatoes, one variety, any small fruited
    cultivar – 1 Peter Pierson, 2 Alan Ford, 3 Colin Barber; One cucumber – 1 Bill Long, 2 Alan Ford, 3 Colin Barber; Three
    carrots – 1 Denis O’Sullivan, 2 Alan Ford; Three beetroot – 1 Alan Ford, 2 Peter Pierson, 3 Hilary Naylor; Five potatoes –
    1 Alan Ford, 2 Glenys McDonald, 3 Anthony May; One pumpkin or squash – 1 Colin Barber, 2 Henry Mayne, 3 Andrew
    Dunn; Any very large or long Fruit or Vegetable – 1 Bill Long, 2 Hilary Naylor, 3 Henry Mayne; Ten shallots – 1 Alan
    Ford, 2 Peter Pierson, 3 Colin Barber; Nine pods of runner beans – 1 Peter Pierson, 2 Alan Ford, 3 Hilary Naylor; One
    cabbage – No entries; A pair of marrows – 1 Colin Barber; One marrow for weight – 1 Peter Pierson; Three courgettes – 1
    Colin Barber, 2 Alan Ford, 3 Tony Fitzpatrick; Five onions, Spring sown – 1 Alan Ford; Five onions, Autumn sown or
    sets: 1 Colin Barber, 2 Alan Ford; Three leeks – No entries; Any other root vegetable – 1 Henry Mayne; Any other
    vegetable – 1 Peter Pierson, 2 Colin Barber, 3 Hilary Naylor; An exhibit of vegetables in a trug and a vase of garden
    flowers – 1 Colin Barber; A simple exhibit of a vase of flowers and a vegetable – 1 Bill Long, 2 Tony Fitzpatrick.
    Homecraft Classes
    A jar of jelly – 1 Bill Liddall, 2 Jill Buckland; A jar of jam – 1 Jill Buckland, 2 Diana Barber, 3 Andrew Dunn; Five
    cheese biscuits – 1 Bill Liddall, 2 Jill Buckland, 3 Diana Barber, Highly commended Sarah Smith: A gingerbread loaf – 1
  • Sue-Anne Mayne, 2 Sarah Smith, 3 Florence Meredith; Three coffee and walnut muffins – 1 Amanda Harris, 2 Sarah
    Smith, 3 Sue-Anne Mayne, Highly commended Mandy Wilton; A chocolate maltezer cake – 1 Diana Barber, 2 Hilary
    Skinner, 3 Sarah Smith, Highly commended Marilyn Hayward and Victoria Meredith; Fruit pie – 1 Diana Barber, 2
    Glenys McDonald, 3 Sarah Smith, Highly commended Hilary Naylor; A baked cheesecake – 1 Sarah Smith, 2 Amanda
    Harris; A colour photograph entitled “Wildlife” – 1 Kate Robbins, 2 Diana Barber, 3 Andrew Dunn.
    Flower arranging classes
    An arrangement in a shoe – 1 Jill Buckland, 2 Diana Barber, 3 Sheila North; “Fireworks”, an exhibit on a pedestal – 1
    Anne Hinds, 2 Diana Barber; “Harvest”, a flower, fruit and vegetable design – 1 Diana Barber, 2 Sheila North; “The
    Shrubbery” An arrangement of foliage only – 1 Jill Buckland; “My Way” A flower arrangement in a tankard (men only) – 1
    John Johnson, 2 Colin Barber, 3 Tony Fitzpatrick, Highly commended Andrew Dunn.
    Junior Exhibitors Classes
    Flower arrangement in autumn colours in own vase (age 16 and under) – 1 Emilia Bagge; Handwriting (Age 11 and
    under) – 1 Maddie Maude; A computer generated image of your favourite outdoor activities (Age 16 and under) – No
    entries; “HEDGEROW IN A WELLIE” A collection of hedgerow material displayed in a child’s Wellington boot (Age 16
    and under) – 1 Anna Pierson; 3 flapjacks (Age 16 and under) – 1 Anna Pierson, 2 Emilia Bagge, 3 Maddie Maude, Highly
    commended Imogen Meredith; Create a mosaic of leaves (Age 11 and under) – 1 Clemmie Maude, 2 Anna Pierson;
    “ANYTHING YOU LIKE” – you made it, let’s see it (Age 16 and under) – 1 Imogen Meredith, 2 Florence Meredith, 3
    Ethen Bagge, Highly commended Emilia Bagge; Any vegetable grown by you (Age 16 and under) – No entries; Five
    polished conkers on a plate (Age 7 and under) – 2 Anna Pierson; A colour photograph entitled ‘Outdoor Fun’ (Age 16 and
    under) – 1 Archie Maude.